Facebook


Terminologie košile, materiály

Popeline = popelín

Popelín patří k nejpoužívanějším látkám pro pánské košile. Vyrábí se tak, že základní osnova (tj. primární látka) sestává z velmi hustých jemných vláken, která jsou prošita plnou nití (tzv. útkem). Tím vzniká velmi hladký a neprůhledný jednolitý materiál, který je vysoce odolný a prodyšný.

 Oxford

Materiál oxford se používá často u volnočasových až sportovních pánských košilí. Vzniká tak, že základní osnova (primární látka) se obarví a proplétá se příčně bílou nití. Oxford může být jemnější i silnější v závislosti na použité niti. V každém případě platí, že tento materiál je velmi měkký a přesto odolný. Používá se nejčastěji v kombinaci s tzv. button down límcem (límec na knoflíčky)

Twill = kepr

Twill = kepr je u pánských košilí velice oblíbený materiál. Vyrábí se tak, že útek (nit, která protkává osnovu) střídavě podbíhá a nadbíhá osnovu (primární látka). Útek je vždy jednu nit pod a dvě nitě nad osnovou. Tím vzniká typická diagonální struktura košile. Pánská košile tím získává lehce třpytivý a zajímavý akcent. Značka eterna používá pro svou nejvyšší řadu tzv. Feintwill, což znamená zjemněný twill, u něhož je diagonální struktura potlačena. Košile ale působí mimořádně jemně. Twillová vazba se méně krčí a materiál celkem hodně vydrží.

Rybí kost

Druh materiál rybí kost je příbuzná twillu = kepru. Na struktuře látky košile je typický vzor cik-cak, který vzniká tak, že útek (nit, která protkává primární látku) střídá směr v pravidelných intervalech. Herringbone = lomený kepr vytváří dojem stromečku nebo rybí kosti. V případě použití jiné barvy nitě na útku a na osnově (horizontálně a vertikálně) vzniká výrazný vzorek.

Chambray = šambré

Materiál chambray vzniká tak, že základní osnova (tzv. primární látka) je bílá a je propletena napříč barevnými nitěmi. Tím dochází k tzv. Faux-Uni efektu (látka se jeví jako zdánlivě jednobarevná) a materiál získává na hladkosti a velmi jemném, elegantním vzhledu. Pánské košile z materiálu chambray (šambré) se velmi dobře hodí k oblekům.

Natté

Natté je příbuzný twillu = kepru) a vyrábí se podobným způsobem. Je velmi příjemný a měkký ale zároveň taky velmi lehký. Tato tkanina je velmi vzdušná a výborná pro odvádění tepla od těla.

Pied-de-poule = kohoutí stopa

Dvoubarevná textilní vazba, která specifickým postupem tkaní vytváří dizajn „kohoutí stopy".